Szkoła otwarta na POMYSŁY - kreatywne warsztaty budowania "pomysłu na szkołę", gra terenowa

WCIES, 21 czerwca 2017 r., godz. 10.00 – 14.00

Zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami do udziału w wydarzeniu promującym program Szkoła z pomysłem.

Wspólne spotkanie chcemy wykorzystać na refleksję wokół innowacyjnych działań i ich wartości dla szkoły; chcemy pokazać dobre praktyki warszawskich szkół z honorowym Wyróżnieniem oraz zachęcić innych do poszukiwania inspirujących „pomysłów na szkołę”; chcemy pobudzić kreatywność i zainspirować uczniów i nauczycieli do działań we własnym środowisku szkolnym i w niesztampowy sposób (gry) przedstawić instytucję szkoły i proces uczenia się.

U progu lata chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do … szkoły. Nasze spotkanie przyjmie formułę gry terenowej – Szkoła otwarta na POMYSŁY, której planszą staną się wnętrza siedziby WCIES. Budynek zostanie zaaranżowany tak, aby przypominał szkołę, z charakterystycznymi dla niej salami lekcyjnymi i korytarzami szkolnymi, planem zajęć. Powołamy w nim do życia „tymczasową” szkołę, w której rozegramy grę. Struktura gry zostanie oparta na systemie „zajęć lekcyjnych” i „przerw” wyznaczanych za pomocą dzwonka szkolnego.

„Zajęcia lekcyjne” to szereg zadań i zabaw poukrywanych w poszczególnych salach, przekazywanych przez animatorów – „nauczycieli”. Każde z nich w twórczy sposób będzie nawiązywać do jednej z pięciu kategorii, wg. których ocenione są wnioski programu Szkoła z pomysłem, czyli:

• Szkoła z pomysłem na uczenie się;

• Szkoła z pomysłem na kulturę:

• Szkoła z pomysłem na aktywność społeczną:

• Szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych:

• Szkoła z pomysłem na ….. (przestrzeń):

W czasie „przerw” między zadaniami w „salach lekcyjnych” uczestnicy będę realizować dodatkową misję, a zaproponowane tu działania będą niezbędne do realizacji zadania końcowego. Na „zajęcia lekcyjne” przewidziane jest 15 minut, na „przerwę” - 10 minut. Cykl „lekcji i przerw” powtarza się, aż wszystkie grupy zrealizują wszystkiej zadania oraz misję dodatkową. Forma opisanej struktury z jednej strony nawiązuje bezpośrednio do codziennego funkcjonowania uczniów w szkole. Z drugiej strony ściśle wyznaczony i ograniczony czas realizacji zadań zdynamizuję grę oraz wzbudzi w uczestnikach emocje. Gra nie jest oparta na rywalizacji. Wygrywa każda grupa, które ukończy grę. Każda grupa otrzyma, poza zdjęciem Instax, pamiątkowy dyplom. Na wszystkich czekać też będzie drobny poczęstunek.

Udział w grze to świetna okazja do poznania idei Honorowego Wyróżnienia Prezydenta m. st. W-wy „Szkoła z pomysłem”, jego obszarów tematycznych i najciekawszych doświadczeń innych warszawskich szkół. Poprzez udział w grze uczestnicy – zarówno nauczyciele jak i uczniowie – będą mogli kreatywnie i z pomysłem rozpocząć wakacje, a przy okazji zebrać nowe pomysły na działania w kolejnym roku szkolnym.

Do udziału w grze – Szkoła otwarta na POMYSŁY – zapraszamy nauczycieli z uczniami ze wszystkich typów szkół i poziomów nauczania. Grupa uczniów może liczyć od 3 do 10 osób.

By uczestniczyć w wydarzeniu należy zarejestrować się w elektronicznym systemie rejestracji https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Promocja-Szkoly-z-pomyslem-gra-miejska (link aktywny od 29 maja 2017 r.)

Rejestruje się nauczyciel, a w stosownej rubryce podaje informacje o uczniach

Serdecznie zapraszamy i życzymy dobrej zabawy