W roku szkolnym 2018/2019 jednym z tematów projektu jest: „Jak uczyć o Polsce?” Do uczczenia 100. rocznicy Niepodległości Polski zapraszamy nauczycieli wszystkich specjalności, uczących na każdym etapie edukacyjnym. Rozpoczynamy od warsztatów dla matematyków, językowców i wychowawców.

Nauczymy nauczycieli łatwych i przyjemnych w stosowaniu programów TIK, które pomogą przygotować atrakcyjne plakaty, gotowe do wywieszenia w szkole. Tematem warsztatów jest: 100 polskich matematyków na 100 lat Niepodległości oraz 100 życzeń w 100 językach na 100 lat Niepodległości Polski. Teksty życzeń otrzymamy od zaprzyjaźnionych nauczycieli, z którymi współdziałamy realizując międzynarodowe konferencje i seminaria oraz od naszych uczniów, którzy wszak pochodzą z różnych krajów.

Nauczanie o kulturze polskiej jest wyraźnie zaznaczone w nowej podstawie programowej nauczania języków obcych. Kultury obce ukazuje się na tle polskiej poprzez „stosowanie odniesień do kultury, tradycji i historii kraju pochodzenia uczniów”. Zaakcentowano, aby uczeń posiadał: „świadomość związku między kulturą własną i obcą oraz wrażliwość międzykulturową”. Proponujemy nauczycielom dzielenie się pomysłami.

Zachęcamy nauczycieli, aby przed zajęciami poprosili zaprzyjaźnionych nauczycieli i starszych uczniów - cudzoziemców o życzenia napisane w ich ojczystym języku. Życzenia z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Można podpowiedzieć im po polsku treść życzeń. Prosimy o sprawdzenie poprawności zapisów w co najmniej dwóch źródłach. Przynieście ze sobą te życzenia.

Bardzo prosimy również o wyszukanie informacji o polskich matematykach z okresu naszego stulecia ale też mogą być z wcześniejszych okresów. Przygotowując plakaty (Canva) wykorzystacie Państwo przygotowane materiały (zdjęcia, teksty, hasło), podzielimy się między sobą tymi dziełami i każdy z uczestników będzie miał gotową wystawę.

Proponowane źródła:

Genialni. Lwowska szkoła matematyczna - Urbanek Mariusz.
Lwowska szkoła matematyczna – Wikipedia, wolna encyklopedia.

Zapisy poprzez stronę WCIES: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/100-polskich-matematykow-na-100-lat-Niepodleglosci-oraz-100-zyczen-w-100-jezykach-na-100-lat-Niepodleglosci-Polski