A+ A A-

Cykl debat o faszyzmie

Premierze głośnego spektaklu „Mein Kampf” w Teatrze Powszechnym będzie towarzyszył cykl spotkań poświęconych współczesnym przejawom ideologii nacjonalistycznej, które coraz częściej obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości. W trakcie rozmów z publicznością i zaproszonymi gośćmi spróbujemy odnieść się do wymiarów życia publicznego, w których zjawisko faszyzacji jest szczególnie widoczne. W marcu, odnosząc się do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych, poruszymy tematy mowy nienawiści i faszyzacji języka oraz zapisów prawnych mających bronić nas przed propagowaniem ustrojów totalitarnych. Po premierze, w kwietniu, zaprosimy Państwa na rozmowę poświęconą spektaklowi i możliwościom, jakie w walce z faszyzmem mają sztuka i ruchy społeczne.

 05.03, godz. 19.00

„Język. Język nienawiści – język faszyzmu”

W trakcie pierwszego spotkania zapowiadającego premierę „Mein Kampf”, zaprosimy Państwa do dyskusji o języku i retoryce faszystowskiej. Wspólnie porozmawiamy o tym, jak kształtowana jest mowa nienawiści i jak współczesne prawicowe organizacje czerpią ze wzorów nacjonalistycznej  propagandy. Zastanowimy się, czy porównanie dzisiejszego skrajnie prawicowego dyskursu do sytuacji lat ’30 XX wieku jest uzasadnione i jak możemy bronić się przed faszyzacją codziennego języka.

W spotkaniu udział wezmą:

Joanna Tokarska-Bakir – profesorka nauk humanistycznych, wykładowczyni Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN, antropolożka kultury i eseistka.

Bożena Keff – wykładowczyni Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, poetka, pisarka, publicystka i eseistka.

Arkadiusz Walczak – kulturoznawca, trener edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

prowadzenie: Julia Minasiewicz – feministka, antyfaszystka, działaczka na rzecz osób LGBTQ związana z Porozumieniem Kobiet 8 Marca.

bilet wstępu: https://www.powszechny.com/rezerwacja

 

12.03, godz. 19.00

„Prawo. Walka z faszyzmem w kontekście prawnym” 

prowadzenie: Dawid Winiarski 

bilet wstępu: https://www.powszechny.com/rezerwacja


11.04, godz. 19.00

„Działanie. Faszyzm w praktyce – antyfaszyzm w teorii?”

debata po premierze, prowadzenie: Sebastian Słowiński

bilet wstępu: https://www.powszechny.com/rezerwacja

Ministerstwo Edukacji NarodowejKuratorium Oświaty w WarszawieUrząd m.st. Warszawy Biuro EdukacjiPolin Muzeum Histori Polskich ŻydówStołeczne Centrum Edukacji KulturalnejCentrum Nauki KopernikMiejska Polityka Spoleczna