Marek Ostrowski – Pożegnanie

Odszedł Marek Ostrowski, osoba , której warszawska edukacja zawdzięcza bardzo wiele. Był promotorem nowoczesnego nauczania, niekonwencyjnego poznawania Warszawy, budzenia twórczej inspiracji wśród uczniów i nauczycieli.
Zdjęcie marka Ostrowskiego

Ostatnie pożegnanie: Msza św. zostanie odprawiona dn. 7 stycznia 2020 roku o godz. 11.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, po której nastąpi złożenie Prochów do grobu rodzinnego (kw. 310-2-21), o czym ze smutkiem zawiadamiają Żona, dzieci, wnuki z prośbą: "Zamiast kwiatów prośba o datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy"

Marek Ostrowski był pionierem w edukacyjnym wykorzystaniu w edukacji zdjęć satelitarnych i lotniczych. Uczył jak spoglądać na świat z góry, co pozwala dostrzec to co na co dzień i z naszej codziennej żabiej perspektywy niewidoczne. Był innowacyjnym varsavianistą, budzącym na nowe sposoby zainteresowanie własnym miastem.

Marek z Biurem Edukacji współpracował od wielu lat, czego efektem była m.in. seria publikacji „Warszawski Tryptyk Edukacyjny”. We wstępie do jednego z tomów pisał „Edukacja nie musi sprowadzać się do obowiązku – może stać się także przyjemnością i wizytówką nowoczesności, a jednocześnie dawać satysfakcję z faktu powiązania wiedzy o własnym mieście ze świadomością wpływu na jego rozwój (…) być może, choć w części, przyczyni się, że poznanie rzeczywistości stanie się bardziej inteligentne”.

Nie będzie już prowadzonych przez Niego warsztatów i konferencji, ale zostały Jego książki, które nie straciły nic ze swojej aktualności i będą przez następne lata służyły warszawskim nauczycielom i uczniom, stymulując wrażliwość na otaczający świat, innowacyjność w jego opisywaniu i kreatywność w przekazywaniu wiedzy młodemu pokoleniu. Marku za to wszystko bardzo dziękujemy, będziemy kontynuować twoje dzieło.