WARS i SAWA grają w szachy w r. szk. 2019/2020

Szanowni Państwo,

wyniki ewaluacji, przeprowadzonej wśród dyrektorów stołecznych szkół podstawowych przez Biuro Edukacji w lutym 2020 roku - pokazały, że w bieżącym roku szkolnym 2019/2020 zajęcia szachowe dla najmłodszych uczniów realizowane są w 128 stołecznych szkołach podstawowych, co stanowi ponad 60% wszystkich podstawówek, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa. Wśród ww. grupy szkół, 105 to szkoły z projektu „WARS i SAWA grają w szachy” – co oznacza, że ponad 75% szkół podstawowych objętych dotychczas warszawskim projektem szachowym kontynuuje obecnie naukę gry w szachy.
Co więcej, ok. 80% szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę zamierza organizować zajęcia szachowe w przyszłości. Wśród grupy szkół podstawowych zainteresowanych organizacją zajęć szachowych
w przyszłości i przeszkoleniem nauczycieli w zakresie ich prowadzenia znajduje się 31 podstawówek spoza miejskiego projektu szachowego. Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Biura Edukacji (tutaj).

W związku z tym, odpowiadając na nieustające zainteresowanie warszawskich szkół edukacją szachową najmłodszych uczniów oraz mając na uwadze znaczący wpływ gry w szachy na rozwój funkcji poznawczych dzieci - uprzejmie informuję, że m.st. Warszawa w partnerstwie z Polskim Związkiem Szachowym podjęło decyzję o kontynuacji kolejnej, VII edycji projektu „WARS i SAWA grają w szachy”.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, w pierwszej kolejności przyjmowane są szkoły podstawowe nieuczestniczące w ww. projekcie lub, z których nauczyciele prowadzący zajęcia szachowe zmienili miejsce zatrudnienia.

Deklaracje przystąpienia do projektu „WARS i SAWA grają w szachy” w ramach VII edycji, wypełnione w systemie ankietowym Biura Edukacji (dostęp: https://ankietybe.um.warszawa.pl/), przyjmowane są wraz z pismem przewodnim w kancelarii głównej Urzędu m.st. Warszawy (ul. Kredytowa 3) do czwartku – 19 marca br.

72-godzinny kurs podstawowy z metodyki nauczania gry w szachy dla nauczycieli został zaplanowany w dniach: 28-29 marca i 1 kwietnia (I zjazd), 15 i 18-19 kwietnia (II zjazd) oraz 22 i 25-26 kwietnia 2020 r.
(III zjazd) w siedzibie Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego przy ul. Wiertniczej 26.

W sprawie udziału w projekcie „WARS i SAWA grają w szachy” można kontaktować się w Biurze Edukacji  z p. Edytą Jaromin, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mirosław Sielatycki
Zastępca Dyrektora