A+ A A-

Gabryella Miłowska-Moląg - Pożegnanie

Dzisiaj w nocy odeszła Gabryella Miłowska-Moląg. Przedwcześnie, niespodziewanie. A przecież było jeszcze tyle obrazów do namalowania, kostiumów do zaprojektowania, projektów w głowie, tyle planów na nowy rok szkolny.

Gabrysia od 2016 roku kierowała Państwowym Ogniskiem Artystycznym „Nowolipki”, z zaangażowaniem, profesjonalizmem, z empatią dla pracowników i młodzieży oraz wrażliwością na miejsce, w którym znajduje się placówka. Jako kolejna dziewczyna z Nowolipek inicjowała projekty edukacyjne odwołujące się do pamięci tego naznaczonego historią i kulturą miejsca. Wcześniej od 2010 roku była wicedyrektorem Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, współtworząc jego sukcesy w edukacji kulturalnej warszawskiej młodzieży. Wspierała młode talenty literackie, plastyczne, muzyczne, teatralne, z których wyrosło wielu uznanych już artystów. Pomagała młodym przejść drogę, którą sama podążała jako uczennica dostając się na wymarzoną Akademię Sztuk Pięknych, by po jej ukończeniu rozpocząć karierę utalentowanej malarki i aktywnej animatorki kulturalnej. Tworzyła przestrzeń dla ekspresji innych artystów. Od 1994 roku prowadziła Galerię Abakus przy Jezuickiej 4, budując jej markę i wypełniając znakomitym programem edukacyjnym „Lekcja w Galerii” popularyzującym sztukę współczesną.

Gabrysiu, dziękujemy, że tak wiele wniosłaś w Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, że tak umocniłaś instytucje, którymi kierowałaś, że humanizowałaś relacje. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, choć ktoś kto tak pięknie maluje kwiaty zachowuje nieśmiertelność.

                                                                                                                                                                 1 czerwca 2020 roku

Ministerstwo Edukacji NarodowejKuratorium Oświaty w WarszawieUrząd m.st. Warszawy Biuro EdukacjiPolin Muzeum Histori Polskich ŻydówStołeczne Centrum Edukacji KulturalnejCentrum Nauki KopernikMiejska Polityka Spoleczna