Warsztaty dla młodzieży

Samorządność uczniowska w czasie pandemii | 17 sierpnia, godz. 14.00

Samorząd uczniowski istnieje w każdej szkole. Istniał także, kiedy w ciągu jednego dnia opustoszały szkolne budynki, a cała aktywność szkolnej społeczności przeniosła się do sieci. Sytuacja nagłego przejścia na pracę zdalną była wyzwaniem dla wszystkich. Jak w tej sytuacji poradziły sobie uczniowskie samorządy? Czy znalazły dla siebie przestrzeń do aktywności, były głosem społeczności uczniów, gdy ta społeczność przestała być na co dzień widoczna?

Centrum Nauki Kopernik zaprasza – uczniów i uczennice, aktywistów i aktywistki, członków i członkinie samorządów – do podzielenia się doświadczeniami i do rozmowy o tym, co z czasu zamknięcia szkół i zdalnej pracy samorządów można wykorzystać w przyszłych aktywnościach. Co to znaczy dobry samorząd uczniowski i jak naszą wspólną wiedzę o znaczeniu i wadze samorządności uczniowskiej zmieniło doświadczenie pandemii. Zastanowimy się, gdzie szukać wsparcia i inspiracji do dalszej aktywności.

Zapisz się »
Spotkanie online potrwa półtorej godziny zegarowej.

Prowadzący: Michał Tragarz – z wykształcenia socjolog, od 2008 roku pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie jest ekspertem merytorycznym i szefem działu Aktywności Społecznej i Obywatelskiej. Trener, prowadzi warsztaty dla uczniów i nauczycieli z zakresu samorządności uczniowskiej, aktywności społecznej, edukacji globalnej, praw człowieka. Autor i współautor kursów e-coachingowych. Współautor i redaktor licznych publikacji o samorządności uczniowskiej. Pasjonat rowerów.

Na ile decydujemy sami, czyli algorytmy w sieci | 19 sierpnia, godz. 14.00

To co wydawało się być wizją przyszłości, stało częścią naszej rzeczywistości. Nowe technologie i narzędzia do komunikowania się online już dziś tworzą przestrzeń edukacji. Ale czy jesteśmy świadomi, gdzie kończy się nasza sprawczość, a zaczyna się świat, w którym to sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę nad naszymi działaniami i wyborami?

Do udziału w warsztatach CNK zaprasza uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych. Przewidziana jest dyskusja o nowoczesnych technologiach opartych na działaniu algorytmów, a zwłaszcza systemach zautomatyzowanego podejmowania decyzji i sztucznej inteligencji. Czy dzięki algorytmom możemy podejmować lepsze decyzje?W jaki sposób w życiu szkolnym wykorzystać umiejętności poruszania się po świecie rządzonym przez algorytmy. Warsztaty będą też dobrą okazją, by udoskonalić umiejętności dyskutowania, argumentowania i prezentowania własnych poglądów.

Scenariusz warsztatu został stworzony we współpracy z młodzieżowymi ekspertami specjalnie na konferencję Pokazać – Przekazać 2020.

Zapisz się »
Spotkanie online potrwa 2 godziny zegarowe.

Prowadzący:

Maja Gawryołek-Osińska – absolwentka filozofii ze specjalizacją filozofia nauki. Trenerka w Centrum Nauki Kopernik, animatorka, nauczycielka akademicka. Prowadzi zajęcia w zakresie efektywnego uczenia się, technik pamięci, retoryki, podstaw logicznego myślenia, filozofii twórczości oraz dydaktyki pracy metodą dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży.

Karolina Grzegorzak – absolwentka studiów filologicznych, zarządzania ludźmi oraz szkoły trenerskiej STOP. Trenerka i koordynatorka, od 2018 roku związana z Pracownią Edukacji Centrum Nauki Kopernik. Od wielu lat zaangażowana zawodowo w działania sektora pozarządowego. Współpracowała m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją Szkoła Liderów, Pracownią Etnograficzną. W swojej pracy najczęściej odpowiada za działania koordynacyjne i rozwojowe.

dr Sebastian Szymański – jeden z twórców Narodowej Strategii Sztucznej Inteligencji (przewodniczący grupy etyczno-prawnej w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji ds. polskiej strategii sztucznej inteligencji), członek Rady Cyfryzacji, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (etyka w robotyce), autor książek, publicysta. Przetłumaczył bestseller „Sztuczna inteligencja” Jerry’ego Kaplana. Obecnie pracuje nad książką „Sztuczna inteligencja – etyka”.

Warsztat „Na ile decydujemy, czyli algorytmy w sieci” (dla uczniów i uczennic) jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie „Przyszłość w budowie” w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne” (KEI) realizowanego na podstawie Porozumienia z dnia 7 grudnia 2017 roku (nr POPC.03.04.00-00-0001/17-00) o dofinansowanie projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Działanie nr 3.4 „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystania technologii cyfrowych”, oraz Porozumienia o partnerstwie na rzecz wspólnej realizacji Projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”, zawartego 26 listopada 2019 roku między Ministrem Cyfryzacji a NASK-PIB i Centrum Nauki Kopernik.

Warsztaty dla młodzieży online na konferencji Pokazać - Przekazać 2020