Wirtualne lekcje w świecie Minecraft

Jesteście fanami Minecrafta? Szukacie inspirujących narzędzi do wykorzystania na zajęciach zdalnych? Chcecie dowiedzieć się, jak wykorzystać grę na lekcjach?

Zapraszamy nauczycieli i uczniów z samorządowych placówek oświatowych do udziału w projekcie WawaCraft, czyli wirtualnych lekcjach w świecie Minecraft. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia.

wawacraft v6 b 1

Wykorzystujemy potencjał platformy cyfrowej Eduwarszawa.pl i we współpracy z Microsoft Polska i Mindcloud zapraszamy nauczycieli i uczniów (w wieku 10-16 lat) warszawskich samorządowych szkół i placówek oświatowych do udziału w projekcie WawaCraft. Zaprezentujemy zastosowanie gry Minecraft: Education Edition w nauczaniu zdalnym i stacjonarnym na różnych przedmiotach.

Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby – urozmaicone i atrakcyjne lekcje. A podstawa programowa obliguje nauczycieli do rozwijania kompetencji cyfrowych swoich uczniów i korzystania z różnego rodzaju narzędzi informatycznych. To nasza kolejna propozycja w ramach rozwijającej się dynamicznie platformy Eduwarszawa.pl - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. Eduwarszawa.pl skupia obecnie ponad 200 tys. użytkowników – stołecznych uczniów i nauczycieli.

Minecraft: Education Edition używają nauczyciele na całym świecie. Funkcja gry wieloosobowej z bezpiecznymi kodami dołączania umożliwia uczniom i nauczycielom współpracę, tworzenie i wspólne rozwiązywanie problemów w środowiskach edukacyjnych i na dedykowanych platformach.

W Nowym Jorku, uczniowie wspólnie z nauczycielami – w grze – wykorzystując Minecraft: Education Edition zrekonstruowali budynek szkoły. W Walii i w Kanadzie, eksplorowali architekturę – także poruszając się w wirtualnym świecie gry Minecraft. W ubiegłym roku odbył się Minecraft Education Global Build Championship. Międzynarodowy konkurs zgromadził prace ponad 1250 uczniów, którzy w grze projektowali świat, w którym ludzie mogliby bezpiecznie i szczęśliwie żyć w zgodzie ze światem natury. - mówi Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji w polskim oddziale Microsoft i dodaje - Przykładów wykorzystania gry Minecraft w edukacji nie trzeba jednak szukać daleko. Uczniowie rzeszowskich szkół zaprojektowali „miasto innowacji” korzystając z Minecraft: Education Edition, a Godzina Kodowania gromadzi setki a nawet tysiące uczniów szkół podstawowych, którzy uczą się i rozwijają kreatywność wykorzystując kodowanie, czyli współczesny język obowiązkowy.

Uczestnicy projektu WawaCraft z samorządowych placówek oświatowych otrzymają pakiet map i scenariuszy lekcji o tematyce varsavianistycznej a także z zakresu informatyki, chemii czy nauk ekologicznych lub innych związanych z przedmiotem nauczania. Nauczycielom, którzy wyrażą chęć poprowadzenia zajęć dla swoich uczniów z użyciem Minecraft, zapewniamy tematyczne szkolenia online oraz wsparcie ekspertów przez cały czas trwania projektu. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs dla zespołów szkolnych (nauczyciel i grupa uczniów) na stworzenie własnych map edukacyjnych. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone i udostępnione jako materiał dydaktyczny dla warszawskich placówek edukacyjnych.

Już 21 kwietnia w godz. 14.00-15.00 zapraszamy na webinarium, na którym przedstawimy szczegóły projektu.

Kliknij tutaj aby dołączyć do spotkania Wawcraft

ETAPTY PROJEKTU:

• 11 oraz 13 maja - webinarium dla nauczycieli - Jak prowadzić zajęcia z użyciem Minecraft: Education Edition
  • maj – czerwiec br. - realizacja zajęć szkolnych z użyciem Minecraft: Eduaction Edition (wykorzystanie  udostępnionych map edukacyjnych oraz tworzenie własnych)
  • czerwiec br. - konkurs mający na celu stworzenie własnych map edukacyjnych w trzech obszarach tematycznych:
    • EkoCraft (mapy dotyczące zrównoważonego rozwoju Warszawy),
    • SzachCraft (mapy dotyczące szachów),
    • HistoCraft (mapy dotyczące historii Warszawy).
  • do 11 czerwca - nadsyłanie prac konkursowych przez maksymalnie 5-osobowe zespoły szkolne składające się z nauczyciela i grupy uczniów,
  • rozstrzygnięcie konkursu jeszcze w tym roku szkolnym.

Kontakt:

Materiały szkoleniowe Microsoft nt. wykorzystania Minecraft w edukacji znajdują się na stronie: https://aka.ms/KursyMinecraft

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!