Program „Troskliwa szkoła”

W trosce o uczniów i nauczycieli przygotowaliśmy specjalny program, obejmujący webinaria, warsztaty stacjonarne i on-line oraz konsultacje. Program rozpoczynamy jeszcze w tym roku szkolnym.

Szkoły, które chcą w sposób systemowy i planowy przygotować się do nowych warunków pracy oraz podjąć działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego nauczycieli, dzieci i młodzieży powracających do szkoły, mogą skorzystać z oferty szkoleniowej WCIES, nadającej placówce tytuł „Troskliwa szkoła”.

Tytuł ten będzie informował uczniów i rodziców o tym, że w tej szkole równie ważne, co potrzeby rozwojowe i edukacyjne, jest dobrostan psychiczny, motywacja do nauki, relacje w środowisku szkolnym. Placówka może uczestniczyć tylko w pierwszym etapie, jednak warunkiem uzyskania tytułu jest udział we wszystkich trzech etapach programu:

Etap 1. Najpierw relacje

Etap pierwszy (czerwiec - wrzesień 2021) obejmuje działania wspierające relacje: dobrostan nauczycieli, budowanie poczucia bezpieczeństwa, integrację i reintegrację zespołów, empatię.

Etap 2. Potem motywacja

Celem tego etapu (czerwiec 2021 – marzec 2022) jest przywrócenie lub wspieranie motywacji do nauki, zainteresowania szkolnymi przedmiotami, poprzez stosowanie pracy w grupach, metod aktywizujących, informację zwrotną, indywidualizację wymagań..

Etap 3. Na końcu ewaluacja, której celem będzie ocena podjętych działań, wnioskowanie i planowanie dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej z uwzględnieniem umiejętności zdobytych przez uczniów i nauczycieli podczas okresu nauki zdalnej.

Program będzie realizowany w ramach Warszawskiego Modelu Wspomagania prowadzonego przez WCIES. Szkoły i placówki zainteresowane wprowadzeniem wyżej opisanych zasad będę mogły skorzystać z procesu wspomagania jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

Zapisy oraz szczegółowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.