Harmonogram działań w zakresie wsparcia wychowawczego i psychoprofilaktycznego środowiska szkolnego po powrocie do szkoły. Realizacja zaleceń KO

W odpowiedzi na pismo Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 18 maja 2021 r.  w sprawie szkoleń organizowanych na zlecenie KO w szkołach i placówkach informujemy:

WCIES przygotował kilka opcji realizacji tego obowiązku.

1. Program „Troskliwa szkoła” - wtrosce o uczniów i nauczycieli przygotowaliśmy specjalny program, obejmujący webinaria, warsztaty stacjonarne i on-line oraz konsultacje. Program rozpoczniemy jeszcze w tym roku szkolnym.

Szkoły, które chcą w sposób systemowy i planowy przygotować się do nowych warunków pracy
oraz podjąć działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego nauczycieli,  dzieci i młodzieży powracających do szkoły, mogą skorzystać z oferty szkoleniowej WCIES, nadającej placówce tytuł „Troskliwa szkoła”. Tytuł ten będzie informował uczniów i rodziców o tym, że w tej szkole równie ważne, co potrzeby rozwojowe i edukacyjne, jest dobrostan psychiczny, motywacja do nauki, relacje w środowisku szkolnym. Placówka może uczestniczyć tylko w pierwszym etapie, jednak warunkiem uzyskania tytułu jest udział we wszystkich trzech etapach programu:

Etap 1. Najpierw relacje

Etap pierwszy (czerwiec-wrzesień 2021) obejmuje działania wspierające relacje: dobrostan nauczycieli, budowanie poczucia bezpieczeństwa, integrację i reintegrację zespołów, empatię.

Etap 2. Potem motywacja

Celem tego etapu (czerwiec 2021 – marzec 2022)  jest przywrócenie lub wspieranie motywacji do nauki, zainteresowania szkolnymi przedmiotami,  poprzez stosowanie pracy w grupach, metod aktywizujących, informację zwrotną, indywidualizację wymagań..

Etap 3. Na końcu ewaluacja, której celem będzie ocena podjętych działań, wnioskowanie i planowanie dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej z uwzględnieniem umiejętności zdobytych przez uczniów i nauczycieli podczas okresu nauki zdalnej.

Program będzie realizowany w ramach Warszawskiego Modelu Wspomagania prowadzonego przez WCIES.  Szkoły i placówki zainteresowane wprowadzeniem wyżej opisanych zasad będę mogły skorzystać z procesu wspomagania jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

2. Polecamy szkolenia otwarte:  Powrót uczniów i uczennic do szkół – jak wesprzeć siebie i klasę?”.

3. Po 31 maja realizowane będą otwarte webinaria dla wszystkich zainteresowanych nauczycielek i nauczycieli poświęcone zagadnienim wymienionym w piśmie KO, czas trwania ok. 2 godzin. Terminy ogłoszone zostaną na stronie WCIES 31 maja 2021r. Na spotkania te nie będzie obowiązywała rejestracja

4. Na stronie WCIES oraz naszym kanale na YouTube umieszczone zostaną nagrania webinariów na temat ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodziezy. Ich obejrzenie również stanowić będzie potwierdzenie odbycia szkolenia w wyżej wymienionym temacie.