Uczeń wielojęzyczny - jak wspierać jego integrację, rozwój i potencjał językowy

12 godzinne szkolenie online (dwa spotkania zdalne, praca własna uczestników, konsultacje), w dniach:  spot.1 – 9 listopada 2021 r. , konsultacje - 23.11.2021 r.

spot.2 - 30 listopada 2021 r., w godz. 15.30 – 18.30

Na zajęcia zapraszamy nauczycieli, pedagogów szkolnych i przedszkolnych z wszystkich typów szkół pracujących z dziećmi, dla których polski jest jednym z języków rodzimych lub językiem obcym.

Celem zajęć jest przekazanie wiedzy i wzmocnienie umiejętności przydatnych nauczycielom do pracy z dziećmi posługujących się różnymi językami – cudzoziemców, dzieci polskich powracających z zagranicy i dzieci z rodzin wielojęzycznych -  z tzw. małżeństw mieszanych. Zapoznanie uczestniczek i uczestników z  metodami wspierania wielojęzyczności oraz narzędziami wspierającymi efektywną naukę języka polskiego – prezentacja autorskiego narzędzia: „Dzienniczek – słowniczek”.

Poruszane w trakcie zajęć treści, to m.inn.: uczeń wielojęzyczny w klasie - potencjał
i potrzeby wsparcia; rola języka; fakty i mity na temat dwu i wielojęzyczności; narzędzia wspierające naukę języka polskiego u dzieci z doświadczeniem migracyjnym; różne koncepcje edukacji w pracy nauczyciela; praktyczne informacje nt. organizowania przestrzeni edukacyjnej w klasach, np. jak integrować klasę i korzystać z potencjału językowego ucznia, jak pracować z uczniem i klasą w edukacji zdalnej.

W ramach pracy własnej: ćwiczenie wykorzystania jednego z narzędzi wspierających dzieci
w nauce języka polskiego  -„Dzienniczka- słowniczka”, praca z konkretnym dzieckiem cudzoziemskim, dwujęzycznym.

Zapisy w elektronicznym systemie rejestracji: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Uczen-wielojezyczny-jak-wspierac-jego-integracje-rozwoj-i-potencjal-jezykowy

Osoby zakwalifikowane do udziału w zajęciach otrzymają link do spotkania w sieci.