Mikrokosmos. My, ludzie

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z mazowieckich szkół do udziału w II edycji Mazowieckiego Konkursu Plastycznego pt. " Mikrokosmos. My, ludzie". Wszystkie informacje, regulamin, harmonogram i potrzebne załączniki znajdują się na stronie Konkursu

Wyobraź sobie... bezkresną przestrzeń kosmosu, którą przemierza wysłana z Ziemi sonda kosmiczna Voyager.
Od 44 lat sonda eksploruje przestrzeń kosmiczną, robiąc zdjęcia i przesyłając je na Ziemię. Ale ma też inną rolę. Na jej metalowym kadłubie umieszczony jest pozłacany dysk — list ludzi do pozaziemskich cywilizacji. Zawiera on zakodowane informacje o nas i naszej planecie: różne ziemskie dźwięki takie jak szum fal, śpiew ptaków czy muzykę z różnych zakątków świata oraz tę skomponowaną przez największych twórców, Jana Sebastiana Bacha czy Ludviga van Beethovena. Są na nim zdjęcia ludzi z różnych krajów i kultur. Zdjęcia krajobrazów ziemskich, zwierząt, rzeczy, które zrobili ludzie. Zapis matematycznych i fizycznych praw znanych nam, ludziom. Pozdrowienia nagrane w 56 ziemskich językach ( w tym po polsku).

Wysyłając ten „list w butelce”, mieliśmy nadzieję, że ktoś, jakaś daleka cywilizacja, znajdzie go gdzieś w kosmicznym „oceanie” i dowie się o Ziemi — niebieskiej planecie układu słonecznego w galaktyce zwanej Drogą Mleczną i jej mieszkańcach. Chcielibyśmy, żeby odkodował nasze informacje i poznał nas, ludzkość, z jak najlepszej strony.

A gdyby to Was spotkała szansa, by opowiedzieć o nas Ziemianach nieznanym nam cywilizacjom jak byście się za to zabrali? Czy opowiadalibyście o różnych ludziach na świecie, wielkich osiągnięciach ludzkości, wydarzeniach historycznych, dziełach sztuki, budowlach, kulturach?
A może o uczuciach, jakie nas łączą ze sobą? Albo o małych Ojczyznach, swoim domu, o wartościach ważnych dla ludzi?  Czy podkreślilibyście nasze różnice, czy podobieństwa?

Prosimy: narysujcie, namalujcie lub stwórzcie autorskie obrazy nas ludzi żyjących na Ziemi.
Krótko opiszcie swoje przesłanie. Technika wykonania to dowolna technika płaska (z wyjątkiem fotografii).
Format pracy — do wielkości A2.
W regulaminie konkursu znajdziecie pełną informację o technikach, sposobach pracy, terminach, nagrodach itp.

Zajrzyjcie na stronę https://goldenrecord.org/#universum. Znajdziecie tam kopię wszystkich nagrań i obrazów z Voyagera. Ciekawe jak odbierzecie je po 44 latach od zarejestrowania.