Polska to MY. Autoportret w 100-lecie Niepodległości.

Serdecznie zapraszamy rodziców, rady rodziców do udziału w warszawskiej akcji artystycznej społeczności szkół i przedszkoli polegającej na tworzeniu (malowaniu, rysowaniu) AUTOPORTRETÓW

Ideą akcji jest pokazanie, że

Polska to przede wszystkim ludzie, to MY, obywatele w różnym wieku.

Tworzymy wspólnotę, która jest naszą siłą. Chcemy odejść od "szkolnych akademii ku czci" w kierunku myślenia i aktywnego działania społeczności szkolnych. Pragniemy też by szkoły i przedszkola zapraszały do tej wspólnoty wszystkich chętnych. Oprócz dzieci i nauczycieli mogą to być rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pracownicy administracyjny, sąsiedzi, seniorzy, a także wszyscy odwiedzający i związani ze szkołą. Szkoły i przedszkola mogą stać się animatorami wspólnych działań w środowisku lokalnym. Efektem działań mogą być wspaniałe, kolorowe, duże ekspozycje – autoportrety wspólnot szkolnych, przedszkolnych, lokalnych oraz pokazy slajdów w przestrzeni miejskiej.

Termin działań:

• wrzesień – październik 2018

W szkołach i przedszkolach dzieci i nauczyciele oraz wszyscy zaproszeni np. rodzice, dziadkowie, pracownicy szkoły, sąsiedzi, rysują AUTOPORTRET i podpisują go swoim imieniem, jeśli chcą, piszą ile mają lat. Ma powstać grupa konkretnych, prawdziwych osób - nas, młodszych i starszych Polaków.

Jak to zrobić? Możemy tworzyć autoportrety na lekcjach, na godzinach wychowawczych, możemy spotkać się z rodzicami i dziadkami z klasy po południu lub z całą społecznością szkoły, przedszkola, sąsiadami na pikniku.

Format autoportretów - dla szkół format A5, dla przedszkoli A4 - ważne by wszystkie prace były tej samej wielkości - jesteśmy przecież równi niezależnie od wieku, płci, wyznania, itp. Proponujemy by prace powstawały na kartkach z bloku technicznego lub tektury, łatwiej je będzie wyeksponować. Obrazki mogą być kolorowe, czarno-białe, może to być cała postać, a może sam portret. Można zrobić "portret psychologiczny", czyli otoczyć się atrybutami, które nas charakteryzują lub czymś co lubimy. Można dodawać akcenty patriotyczne. Technika wykonania dowolna. Pozwólmy autorom na kreatywność – mogą być pastele, farby, kredki, węgiel, ołówek, collage, inne.

Ekspozycje prac na terenie szkoły, przedszkola – najlepiej, gdyby wszystkie powstałe prace zostały wyeksponowane w szkole, przedszkolu, tak by pokazać wspólnotę i stały się jednym z elementów dekoracji na 100-lecie odzyskania Niepodległości. Można „opasać” szkołę autoportretami lub powiesić wszystkie autoportrety na jednej, wielkiej ścianie: Można też zrobić to inaczej – czekamy na inne, kreatywne pomysły.

Po wykonaniu prac, jeszcze przed wykonaniem ekspozycji fotografujemy je. Prosimy o ich sfotografowanie (każdej pracy osobno), zapisanie plików na płytce CD i przekazanie do WCIES, ul. Stara 4, do 30 października 2018. Płytki powinny zostać opisane w następujący sposób:

- nazwa placówki, adres,

- mail, telefon do osoby do kontaktów, koordynującej akcję AUTOPORTRET.

• listopad 2018

Z przekazanych przez szkoły, przedszkola autoportretów powstaną prezentacje slajdów, które będą pokazane na murach warszawskich domów lub innych nośnikach reklamy zewnętrzne w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości.

Zapraszamy do udziału w akcji „Polska to MY. Autoportret na 100 – lecie Niepodległości”. Spotkajmy się i razem cieszmy się z Niepodległej!

Zgłoszenia placówek do udziału w akcji proszę przesyłać na adres mailowy:

Materiały stworzone na potrzeby konkursu zostaną udostępnione przez twórców organizatorom na licencji CC: CC-BY-SA 4.0. Prawa autorskie uznane na tych samych warunkach. Organizator zastrzega sobie prawo prezentacji wszystkich materiałów nadesłanych przez autorów.

Autorem pomysłu jest rzeźbiarz Leszek Jasiński, współpracujący z WCIES w ramach projektu " Artyści dla edukacji". Z ramienia WCIES projekt koordynują Katarzyna Jasińska, Paulina Wawer i Beata Zuziak.

Informacje o innych działaniach związanych z warszawskimi obchodami 100-lecia niepodległości Polski SZKOŁA NIEPODLEGŁA