A+ A A-

Szkoła przyjazna prawom człowieka – jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?

7 czerwca 2019 r. w piątek w Warszawie miało miejsce przełomowe wydarzenie dotyczące edukacji na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu i przemocy w warszawskich szkołach podstawowych. Miasto Warszawa ogłosiło, że do 2024 r. szkoły podstawowe we wszystkich dzielnicach zostaną objęte programem „Szkoła przyjazna prawom człowieka - jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?”

Oto kilka najważniejszych informacji o programie:

Tytuł i tematyka projektu: 
"Szkoła przyjazna prawom człowieka - jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?"

Na czym polega specyfika projektu? 
Projekt jest nastawiony na budowanie więzi w ramach wspólnoty szkolnej, po to, aby każda osoba czuła się w niej bezpiecznie.

Jakie działania obejmuje program?

 • Warsztaty dla rad pedagogicznych szkół;
 • Spotkania informacyjne dla rodziców;
 • Spotkania informacyjne dla kadry niepedagogicznej (w tym pań woźnych, panów dozorców, pań sprzątających);
 • Warsztaty dla uczniów i uczennic;
 • Działania planowane i prowadzone przez szkoły (np. cykle zajęć wychowawczych, wydarzenia
  o tematyce związanej z projektem);
 • Dodatkowe wsparcie dla kadry szkół i rodziców (np. warsztaty, konsultacje);
 • Projekty szkolne związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu i przemocy w szkole.

Gdzie i kiedy będzie realizowany program?

Pilotaż w szkołach podstawowych w dzielnicy Warszawa-Ochota trwa od sierpnia 2018 r. do grudnia 2019 r. W latach 2019-2024 następnej kolejności programem zostaną objęte następujące dzielnice:

 • Wawer, Wola, Wilanów;
 • Targówek, Praga Południe, Praga Północ;
 • Białołęka, Bielany, Żoliborz, Włochy;
 • Bemowo, Mokotów, Rembertów;
 • Śródmieście, Ursynów, Ursus, Wesoła.

Skąd wziął się pomysł programu? 

Z inicjatywą programu wyszła pani Katarzyna Łęgiewicz - burmistrzyni Ochoty, która otrzymała wsparcie Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, a także Biura Edukacji m.st. Warszawy. Autorką koncepcji merytorycznej oraz koordynatorką programu jest Izabela Podsiadło-Dacewicz z  Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, które jest odpowiedzialne  za realizację działań w ochockich szkołach i ich kontynuację we wszystkich warszawskich szkołach podstawowych.

Rola NGO-sów w programie

Trenerki i trenerzy współpracujący z WCIESem przy programach z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, wykluczeniu i przemocy prowadzą zajęcia , konsultują i współtworzą materiały do zajęć i działań projektowych, prowadzą wsparcie mentoringowo-coachingowe dla kadry szkół oraz konsultacje dla rodziców. Są to osoby z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia zajęć z dorosłymi
i dziećmi w szkołach.

Osobą współkoordynującą działania na Ochocie jest Agnieszka Kozakoszczak z Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.

Skąd wziął się pomysł na rozszerzenie programu na inne dzielnice? 

Już w pierwszym roku realizacji program przyniósł korzystne efekty (zmniejszenie agresji i przemocy
w szkołach). Zyskał także pozytywne opinie uczniów i uczennic, rodziców, nauczycielek i nauczycieli oraz kadry niepedagogicznej. Dlatego decyzją prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego 
oraz wiceprezydent Warszawy - Renaty Kaznowskiej - Wiceprezydent m.st. Warszawy, program zostaje rozszerzony i m.st. Warszawa podejmuje systemowe działania na rzecz wspierania różnorodności społecznej, przeciwdziałania wykluczeniu i przemocy w szkołach oraz budowania wspólnot szkolnych opartych na wzajemnym zrozumieniu i akceptacji.

Informacja ta została podana do publicznej wiadomości w piątek, 7 czerwca 2019 r. podczas konferencji pt. "Szkoła przyjazna prawom człowieka. Szkoła bez przemocy i wykluczenia", która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 61 im. Juliana Przybosia w Warszawie (jednej ze szkół biorących udział
w pilotażu). W konferencji, oprócz m.in. prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego, wiceprezydent Warszawy ds. edukacji - Renaty Kaznowskiej, burmistrzyni dzielnicy Warszawa-Ochota - Katarzyny Łęgiewicz oraz naczelnika wydziału edukacji dzielnicy Warszawa-Ochota - Krzysztofa Grochowskiego, wzięli udział burmistrzowie i burmistrzynie oraz naczelnicy i naczelniczki wydziałów edukacji wszystkich warszawskich dzielnic oraz dyrektorzy i dyrektorki szkół podstawowych.

Załączniki:

 • Zdjęcia (pochodzą z profili FB Prezydenta m.st. Warszawy - Rafała Trzaskowskiego oraz burmistrzyni dzielnicy Warszawa-Ochota - Katarzyny Łęgiewicz).

 

Profil FB KLegiewicz 1  Profil FB KLegiewicz 2 
 Profil FB KLegiewicz 6  Profil FB KLegiewicz 7
 Profil FB KLegiewicz 8  Profil FB RTrzaskowskiego 1
 Profil FB KLegiewicz 1  Profil FB KLegiewicz 10

Ministerstwo Edukacji NarodowejKuratorium Oświaty w WarszawieUrząd m.st. Warszawy Biuro EdukacjiPolin Muzeum Histori Polskich ŻydówStołeczne Centrum Edukacji KulturalnejCentrum Nauki KopernikMiejska Polityka Spoleczna